Szárazjeges tisztítás:
Szárazjeges tisztítás Budapest, Székesfehérvár, Győr, Kecskemét, Tatabánya, Szolnok, Szeged, Debrecen, Miskolc, Nyíregyháza és az ország teljes területén
Szárazjeges tisztítási technológia
A szárazjeges tisztítási technológia alkalmazása során hagyományos szemcse anyagok (homok, víz, üveg, kemikáliák, vagy műanyag-granulátum) helyett, apró szárazjég-darabkákat, úgynevezett pelletet használunk.
Az eljárás nem hagy hátra semmilyen másodlagos szennyeződést.
A tisztítás során lehullott szennyeződést könnyen összegyűjtjük.
A szárazjég
A szárazjég szilárd állapotú szén-dioxid. A szén-dioxid (CO2) légkörünk természetes alkotóeleme.
A pellet (rizsszem nagyságú) szárazjég pasztilla hőmérséklete normál légköri nyomáson -78,5°C.
A szárazjég szagtalan, nem éghető, nem vezeti az elektromos áramot, nem tartalmaz vizet.
Amikor hőenergiát vesz fel, a szárazjég közvetlenül átalakul gáz halmazállapotúvá, vagyis szublimál anélkül, hogy közben cseppfolyóssá válna.
A szén-dioxid kis töménységben nem mérgező, de a biztonsági előírásokat be kell tartani és a levegőben lévő veszélyes koncentrációt nem szabad túllépni.
A szárazjég nem tűzveszélyes, nem gyúlékony. A gáz általában semleges anyagként viselkedik (ez azt jelenti, hogy nem lép reakcióba környezetével) A szárazjeges tisztítási folyamatnak nincs folyékony fázisa.
Szárazjeges tisztítás
Az apró szárazjég darabkákat (pelletet) a különböző tisztítószelepeken át felgyorsítjuk, ehhez sűrített levegőt használunk, melynek nyomása 6-16 bar között változtatható.
Termikus hatás: A szárazjég pelletek alacsony hőmérséklete (-78,5°C) a tisztítás megkezdése után rideggé teszi a lerakódást, a szennyeződést; repedéseket eredményez és elősegíti annak leválását. A szennyeződés és az alatta lévő felület közötti kötés a hőtágulási együtthatók különbségéből fakadóan megszűnik.
Kinetikus hatás: Amint a pelletek becsapódnak a tisztítandó felületre, a kinetikus energia hatására egészen mélyre hatolnak, miközben szétesnek, részecskéik oldalirányba szétszóródnak és elválasztják a szennyeződést a felülettől.
Szublimációs hatás - robbanás: A szárazjég áthatol a lerakódáson, és azonnal szublimál, tehát szilárd halmazállapotúból légneművé válik (kimarad a folyékony halmazállapot!), ami nagyjából 700-szoros térfogat-növekedéssel jár együtt. A robbanásszerű reakció elválasztja a lerakódást az alapfelülettől.
A szárazjeges tiszítás során a leválasztásra kerülő szennyeződés darabkák lehullnak és a CO2 visszakerül a légkörbe.
A szárazjég pellet
A pellet alapanyaga a folyékony széndioxid. A pelletkészítő berendezés egyedülálló szalagpréses eljárása a folyékony széndioxidot hóvá alakítja, melyet azután egy dugattyú segítségével összetömörít, és az azonos átmérőjű keresztülpréseli, így megegyező méretű pelletet kapunk.
Szárazjeges tisztítás előnyei
Szárazjéggel üzem közben lehet a gépeket tisztítani szét- majd későbbi összeszerelés nélkül. Ennek természetesen komoly gazdasági jelentősége van, mivel az üzemi leállások elkerülhetők, vagy jelentősen csökkenthetők.
Nem jelentkezik a szóróanyag vagy hígító, illetve egyéb vegyszer elszállításának, megsemmisítésének költsége.
A szárazjeges eljárással a tisztítás és karbantartás bérköltségei gyakran az addig felmerült összeg töredékére csökkenthetők.
A szárazjeges tisztítás felületkímélő és környezetbarát eljárás.
A szárazjég szórás és a szemcseszórás közötti különbség
Az eljárás olyan esetekben válthatja fel a homokfúvást, ahol a tisztítandó tárgyakat meg kell óvni azoktól a sérülésektől, melyek a homokfúvásnál felléphetnek.
Hasznos például a felhasználás a következő esetekben:
A homokfúváshoz viszonyítva néha fontos előnyöket figyelmen kívül hagynak a költségek tekintetében, például:
Szárazjeges tisztítás - alkalmazási területek
A szárazjes tisztítás egy tiszta és száraz eljárás, így előnyösen kiválthatók vele olyan hagyományos eljárások, amelyek tisztítószereket hagynak hátra.
A széndioxid nem válik radioaktívvá, így a CO2CO2 használata természetes alternatívája az atommaganyag dekontaminálásának. Mindössze a tényleges szennyezett anyagokat kell eltávolítani, a CO2CO2 visszatér a levegőbe.
Szárazjeges tisztítás élelmiszeriparban
A szárazjeges tisztítás kiválóan alkalmas az élelmiszeriparban való használatra, mivel a tisztítási folyamat során sem vizet, sem bárminemű vegyszert nem kell alkalmazni.
Az élelmiszeripar különböző területei jól szemléltetik a szárazjeges tisztítás sokoldalúságát.
Ezzel az eljárással eltávolíthatók lerakódások tűzhelyekről, maradékok keverőkről és sütőformákról, papír és enyvmaradványok a csomagológépekről és még nagyon sok más eszközről. Alkalmazható műanyagon, fémfelületeken éppúgy, mint hideg és forró eszközökön.
Szárazjeges tisztítás villamos berendezések esetén
A szárazjeges tisztítás anélkül távolítja el a szennyeződéseket és a kormot, hogy nedvessé tenné az eszközt vagy vegyszerekre lenne szükség.
29 kV alatti berendezéseket áramtalanítás nélkül lehet szárazjéggel tisztítani. Rendszeres tisztítással elkerülhetők a nem várt áramszünetek és termelési kiesések az elektromos berendezésekben, erőművekben.
Szárazjeges tisztítás csomagológépeknél
A szárazjeges tisztítás rendkívül hatékonyan távolítja el az enyvmaradványokat és egyéb szennyeződéseket a csomagológépekről. Ez növeli a termelés sebességét a csomagolószalagon és csökkenti a nem kívánatos leállások számát. A tiszta szelepek és láncok által csökkennek a szükséges pótalkatrészek költségei is.
Szárazjeges tisztítás nyomdaiparban
A szárazjeges tisztítás hatékonyan távolítja el a nedves és száraz festéket, port, papírport és gyantamaradványokat. A nem kívánatos leállások száma csökken, a termelékenység növekszik, a karbantartási igény csökken.
Szárazjeges tisztítás öntőforma, öntőgép, mold tisztítása esetén
A szárazjeges tisztítás kiválóan alkalmas öntőformák, öntőgépek, mold-ok üzem közbeni tisztítására. Csökken az állásidő, és ez egy olyan kíméletes tisztítási eljárás, amely nem sérti meg a felületet.
Szárazjeges tisztítás épületek felületein
A szárazjeges tisztítás alkalmas az épületeken felgyülemlett korom, por és környezeti szennyeződések eltávolítására és így egy tiszta felületet állít vissza.
Tűz utáni üzem- vagy lakástakarítás, koromeltávolítás nélkülözhetetlen eszköze.
Gyakran alkalmazzák gyárakban, ahol a termelés gyors újraindítása nagy jelentőséggel bír.
Szárazjeges tisztítást graffiti eltávolítására, plakát eltávolítására, szobor és műemlék rekonstrukcióra is használunk.
Mivel a szárazjég a felületre való becsapódáskor elpárolog, így ez a tisztítás anélkül végezhető el, hogy a gépeket vagy bútorokat el kellene mozdítani. Hagyományos, vízzel vagy vegyszerekkel történő tisztítás esetén a berendezést többnyire ki kell szerelni és kivinni, hogy ne sérüljön.
Szárazjeges tisztítás a gyógyszeriparban
A gyógyszeriparban igen magas higiéniai előírások és követelmények vannak érvényben. Ez a szárazjeges tisztítást ideális megoldássá teszi.
Ez egy tiszta és száraz eljárás, mely gyorsan és hatékonyan távolítja el a lerakódásokat a nyomóformákról, szállítószalagokról, keverőkről vagy más a gyártásban résztvevő berendezésekről.
A gőz- vagy vízalapú tisztítási eljárások komoly egészségügyi kockázatot hordozhatnak magukban. Egyrészről a gőz táptalaja lehet baktériumoknak vagy más mikroorganizmusoknak. A szárazjeges tisztítás kizárja ezt a veszélyt. Másrészről az elektromos berendezések közelében végzett gőz- vagy vízalapú tisztítás növeli a balesetek kockázatát.
Mivel a szárazjég a felületre való becsapódáskor elpárolog, nem keletkeznek másodlagos szennyeződések, és mivel a folyamat nem igényel súrolást, nem sérülnek általa a nyomóformák.
Szárazjeges tiszítás csövek és csatornák esetében
Sokféle csövet és csatornát jól lehet tisztítani a szárazjég szóró berendezéssel, de akad néhány kivétel:
Szárazjeges tisztítás hatékonyan
Szárazjeges tisztítás közbeni tapasztalataink
A szárazjég-fúvás, szárazjeges tisztításos technológia egyik nagy előnye abban rejlik, hogy lehetőség nyílik az eszközök tisztítására, miközben azok a gépben vannak.
Kevesebb állásidőre van szükség, nem kell ki- majd végül beszerelni az eszközöket.
Az eszközöket gyakran forró állapotban jobban lehet tisztítani, mint hidegen. Bizonyos szennyeződések forrón nem tapadnak annyira és sokszor a hidegsokk még kedvezőbben hat.
A szárazjég szóró berendezés üzemeltetéséhez szükséges eszközök
Légellátó rendszer a szárazjég szóráshoz
Egy olaj nélküli kompresszor javasolt, mely 3-8 m3/perc levegőt képes előállítani 5-12 bar nyomáson.
A zavartalan működéshez minden körülmények között szükséges egy levegőszárító -20°C-os harmatponttal.
Üzemi levegő használat szárazjég szóró berendezéshez
Az üzemi levegő nyomása általában 5-10 bar között van. Ez a nyomás sok esetben elegendő, amennyiben más feltételek is teljesülnek.
Az üzemnek rendelkeznie kell a megfelelő mennyiségű levegővel, hogy az üzemben lévő összes berendezést ellássa. 7 bar nyomásnál, ha kis légmennyiségekhez alkalmas fúvókát használunk, a szükséglete min. 3,5 m3/perc .
A legtöbb esetben elég, ha az üzemi levegő 0°C-os harmatpontig száraz.
A legoptimálisabb, ha az üzemi levegő -20°C-os harmatpontig száraz.
Aktuális zajszint
A zajszint a választott üzemi nyomástól és a levegő-felhasználástól függ, ami 75 és 125 dB között mozog.
A kezelőszemélyzet viseljen fülvédőt! A zárt helyen történő tisztítást gyakran éjjel vagy szabad műszakban végzik, ezáltal is csökkenthető a zajterhelés. A kis légmennyiségekhez alkalmas fúvóka adatai: +/- 107 dB +/- 7 bar nyomáson és mindössze 85 dB 10m távolságban.
Védőruházat
Igen. A kezelőszemélyzet biztonsága és egészsége érdekében ajánlatos a védőszemüveg, az arcvédő, a kesztyű és a fülvédő használata, a bőrt teljesen be kell fedni. Általában egy egyszerű légzőkészülék ajánlott, de mivel a munka zárt helyeken is végezhető (tartályok), egy erősebb légzőkészülékre is szükség lehet.
CO2 kockázati tényezője
A munkaterületre megadott maximális CO2 -koncentráció 0,5%. Egy átlagos munkaterületen megfelel a meglévő szellőztetés, hogy a CO2 túlzott felgyülemlését megakadályozzuk. Veszélyes területeken azonban gondoskodni kell megfelelő szellőztetésről. Mivel CO2 40%-kal nehezebb a levegőnél, az elszívó berendezéseket talajközelben kell elhelyezni.
A CO2 légkörbe kerülésének hatásai
A környezeti szempontok fontosak az európai gazdaságban.
A kereskedelemben kapható CO2 körülbelül 90%-a más kémiai folyamatok melléktermékeként keletkezik. Az a gáz, mely a tisztítás során a légkörbe kerül a hasznos felhasználás következtében nem valódi előidézője a környezetkárosításnak, mely a CO2 nyomán lép fel.
Egy szárazjég szóró gép, mely egész nap működik körülbelül 1 tonna CO2 -t ad le a légkörbe.
Ez a mennyiség igen csekély összevetve a nagy CO2-kibocsájtókkal.
Egy átlagos három fős amerikai háztartás évente 34t CO2 -t termel - fosszilis égéstermékek direkt vagy indirekt felhasználásával.
Egy 100 kW-os szénerőmű egymaga napi 1850t CO2 -t ad le. Ez több mint 1500 CO2 -s tisztításnak felel meg.
A szárazjég tárolása és szállítása
A szárazjég tárolására és szállítására 50, 200 és 500 kg-os hőszigetelt ládákat (konténereket) használunk. Ezekben a hőszigetelt ládákban napi 3 – 10 % veszteség mellett a szárazjég akár 4 – 6 napig is tisztításra használható állapotban marad.